Topky.sk
Pondelok, 5. september 2022.

Ceny nehnuteľností rastú REKORDNE rýchlo: TOTO je dôvod! Najhoršie sú na tom tri kraje

BRATISLAVA – Realizačné ceny nehnuteľností určených na bývanie vzrástli počas druhého štvrťroka v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka o 16,6 %, čo bolo najviac v histórii zisťovania od roku 2010. Ceny, za ktoré sa nehnuteľnosti skutočne aj predali, tak naďalej zvyšovali dynamiku rastu. Oproti prvému štvrťroku vzrástli realizačné ceny nehnuteľností o 5,5 %, informoval v stredu Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Ceny nehnuteľností v SR ťahal najmä rekordný rast realizačný cien nových domov     a bytov. Prvýkrát Štatistický úrad SR v 2. štvrťroku 2022 zverejňuje aj zmeny cien    za uskutočnené predaje v krajoch SR. V šiestich spomedzi ôsmich krajov rast cien prekonal 10 % a v troch krajoch dokonca hranicu 20 %.

Zdroj: ŠÚ SR

Nové nehnuteľnosti zvýšili ceny o 63 %

Aktuálny vývoj bol dôsledkom najmä rekordného štvrtinového medziročného rastu realizačných cien nových nehnuteľností. Ich rast prvýkrát prekročil úroveň 20 %. Existujúcim nehnuteľnostiam stúpli ceny miernejšie, v priemere o necelých 13 %.

Rast cien zaznamenali vo všetkých ôsmich krajoch

ŠÚ SR od aktuálneho 2. štvrťroka 2022 rozšíril výstupy o realizačných cenách nehnuteľností aj na úroveň jednotlivých krajov. Reaguje tak na dopyt užívateľov po údajoch o situácii v regiónoch SR. „Rozšírenie údajov umožnil prechod na kvalitnejší a rozsiahlejší zdroj údajov o cenách – zrealizované obchody zapísané priamo v Katastri nehnuteľností,“ vysvetlil úrad.

Zdroj: ŠÚ SR

Medziročné zvýšenie cien všetkých nehnuteľností bez rozdielu na vek sa prejavilo vo všetkých ôsmich krajoch SR, situácia sa však významne líšila. „Najvýraznejšie, v priemere za celý trh o viac než 20 %, stúpli realizačné ceny v troch okrajoch SR, a to v Banskobystrickom, Košickom a v Trnavskom kraji. Ceny ťahali nahor najmä dynamicky rastúce ceny novostavieb,“ uviedol úrad.