Praskne realitná bublina? Odborník naznačil, čo sa stane s nehnuteľnosťami v najbližšom období

Aktuality.sk, Matej Dedinský

Dokedy budú ceny nehnuteľností ešte rásť? Ľudia, ktorí mali v pláne kúpiť si nové bývanie, sa spoliehali na prasknutie realitnej bubliny. Nič také sa nestane ani v najbližšom období.

Ceny bývania nemôžu kontinuálne stúpať závratným dvojciferným tempom donekonečna, pripustil odborník na reality z FinGO.sk Viktor Obtulovič.

Predpokladá, že zdražovanie hypoték u niektorých klientov zníži kúpyschopnosť a v horizonte pár mesiacov môže viesť k zastabilizovaniu cien realít. Malo by sa to týkať najmä hlavného mesta, ale aj v niektorých krajských mestách.

„Pokles cien nehnuteľností však v blízkej dobe nepredpokladáme. Na realitnom trhu platí stále tá istá rovnica – dopyt neutícha a niekoľkonásobne prevyšuje ponuku. Predávajúci stále majú navrch a aj oni udávajú tempo rastu, keďže si môžu vyberať z množstva záujemcov o kúpu. Preto k prasknutiu realitnej bubliny a zníženiu cenoviek bytov a domov v tomto roku nedôjde,“ uviedol pre Aktuality.sk odborník.

 

Nie sú dôvody na zmenu

Najnovšie štatistiky Národnej banky Slovenska nie sú podľa neho prekvapivé, keďže rast cien realít bol dlhodobo v oklieštenej ponuke. Navyše ho poznačila vysoká inflácia.

„Na trhu nebolo veľa dôvodov, ktoré by tento trend obrátili a postupné zdražovanie hypoték počas prvých troch mesiacov sa nepremietlo do zníženého dopytu po bývaní. Práve naopak,“ poznamenal.

Pripomenul, že rast cien nehnuteľností tradične spôsobila najmä nedostatočná ponuka voľných realít na trhu. Doplnil, že pre drahšie úrokové sadzby sa zrejme “rozhýbali” aj klienti, ktorí s kúpou nehnuteľnosti vyčkávali.

„Aktuálne rekordne vysoké cenovky bytov a domov sa nebudú tak skoro prepisovať smerom nadol. Ale je vysoký predpoklad, že v ďalšom období porastú miernejším tempom a začnú sa stabilizovať,“ podotkol.

 

Vysoký záujem o nehnuteľnosti

Na realitnom trhu prevláda vysoký dopyt po kúpe – či už zo strany investorov, ktorí nehnuteľnostiam dôverujú ako bezpečnému uchovávateľovi hodnoty peňazí, ale najmä ľudí, ktorí si bývanie kupujú pre vlastnú potrebu.

„Dobre vieme, aká je realita na Slovensku. Stavia sa málo a ak sa stavať bude, tak drahšie, keďže ceny stavebných materiálov a prác vzrástli a do karát im nehrá ani vysoká inflácia,“ hovorí Obtulovič.

„Navyše, mnohé stavebné spoločnosti hlásia problémy s garantovaním termínov dokončovania stavieb vzhľadom na výrazný nedostatok stavebných materiálov. V praxi to môže znamenať spomalenie výstavby, a tým pádom aj nižší počet nových nehnuteľností na trhu. Developeri si dobre prepočítajú, či sa im momentálne oplatí stavať alebo svoje plánované projekty odložia ,do šuflíka’ a vytiahnu ich o pár rokov, kedy ceny stavebných materiálov budú priaznivejšie.“

 

Kto prvší, ten lepší

Kto skôr príde s peniazmi, ten prvý berie. Taká je podľa experta realita. Hovorí, že ceny realít rastú doslova v priamom prenose a stále sme na trhu predávajúceho.

„To znamená, že pri lepších nehnuteľnostiach, najmä pri novostavbách v dobrej lokalite o kúpu bytu často súperia viacerí záujemcovia. Nehnuteľnosť sa napokon licituje, a tým pádom sa predá drahšie. Pri kúpe nehnuteľnosti teda platí „kto prv príde, ten prv berie”. O to viac sa treba na tento krok vopred finančne pripraviť.

Predávajúci si niekedy môžu vybrať, komu nehnuteľnosť predajú. Často uprednostnia záujemcu, ktorý má finančné prostriedky pripravené v hotovosti, alebo má v bankách preverené svoje finančné možnosti.

„Preto klientom určite odporúčam stretnúť sa najskôr s finančným sprostredkovateľom, ktorý preverí ich finančné limity. Ušetrí to nielen čas zmluvných strán, ale často aj peniaze a nervy,“ dodal Obtulovič.