Pavol Stanko 4.mája 2022 o 16:43

Situácia na trhu s nehnuteľnosťami je zúfalá. Slováci, ktorí teraz riešia bývanie, musia byť pripravení na toto

  • Za posledné dva roky dochádza k obrovskému navyšovaniu cien za stavebný materiál. To umocňuje ešte súčasný konflikt na Ukrajine
  • Už aj tak vysoké ceny za nehnuteľnosti tým porastú ešte vyššie. Hrozí, že mnohé stavby sa vôbec nedokončia
  • Problém sa týka ako štátu, tak aj bežných dodávateľov. Dotkne sa aj už zazmluvnených či rozostavaných stavieb

Zníženie či pozastavenie produkcie rôznych komponentov a materiálov za posledné roky spôsobilo hneď dva problémy, ktoré sa začínajú naplno prejavovať aj v slovenskej ekonomike. Jedným z nich je navýšenie času na výrobu mnohých produktov, no taktiež radikálne stúpanie ich samotných cien.

Po probléme napríklad s výrobou rôznych elektronických zariadení a ich komponentov, je teraz tento nárast cien vidieť práve na stavebnom materiáli. Ten sa za posledné dva roky a v súčasnosti aj v dôsledku vojenského konfliktu na Ukrajine predražil oproti pôvodne vypočítaným nákladom na takú mieru, že mnohé rozostavené stavby a rekonštrukcie sú vo vážnom ohrození.

Vysoký dopyt a malá ponuka na trhu navyšuje predajnú hodnotu materiálu. Napríklad cena za keramické tehly narástla od začiatku roka o 15 % a hlavnými dôvodmi sú dlhé čakacie doby na dodanie materiálu a zároveň neistota, či vôbec budú tieto tehly na stavbu aj reálne dodané.

Kríza s materiálmi sa naplno dotkne koncových spotrebiteľov. Komplikácie môžu očakávať objednávatelia stavieb, ale aj bežní Slováci, ktorí majú uzavretú zmluvu na práve prebiehajúcu výstavbu bytu či domu. Dokončenie stavby sa totiž môže výrazne predražiť.

Cena za stavebný materiál sa radikálne zvyšuje

Svetové trhy zaznamenali obrovský nárast cien stavebných materiálov od začiatku tohto roka a ráta sa s ešte ďalším navyšovaním. Napríklad výrobky z hliníka momentálne dosahujú od začiatku roka cenový nárast o 32 % a cena ohýbanej ocele sa v poslednom čase zdvihla o rekordných 80 %. Tu hrá rolu aj fakt, že prevážna časť železnej rudy je na Slovensko dovážaná z Ruska a Ukrajiny.

Našťastie, nie všetok materiál ide rovnako rapídne nahor, hoci sa zdá, že je to len otázkou času. Ceny plastových výrobkov, aj tých z dreva sú na svetových trhoch zatiaľ stabilné, no nárast cien energií, pohonných hmôt a podobne, sa určite v nejakej miere pretaví do výsledných cien produktov aj z týchto materiálov.

Súčasná nestabilita sa premieta aj do enormnej rýchlosti zmien trhovej hodnoty stavebných produktov – napríklad cena hliníkových káblov pre elektroinštalácie sa v priemere zdvihli o 4 % len v priebehu 2 dní.

Tento rýchly pohyb cien smerom nahor spôsobuje problémy pri uzatváraní nových zmlúv, nakoľko ani samotní developeri nevedia s určitosťou odhadnúť, aké budú ceny zajtra, nie to ešte v širšom časovom horizonte. Panuje strach z rizika uzavrieť nevýhodné zmluvy, ktoré by nevykryli ani inflačné doložky a nebyť tak schopný dodržať svoje zmluvné záväzky, za čo je potom možné byť finančne sankcionovaný.

Odskáču si to nehnuteľnosti

Súčasný realitný trh je plný premrštených cien. Čo všetko je toho príčinou v dnešnej dobe pri kúpe či stavbe nehnuteľnosti?

Inflácia: V rámci trhovej ekonomiky nie sú ceny tovarov a služieb fixne dané, môžu sa práve kedykoľvek zmeniť. Pri inflácií dochádza k všeobecnému (plošnému) rastu cien tovarov a služieb, nielen jednotlivých komodítTým pádom peniaze strácajú  hodnotu, resp. kúpnu silu – človek po čase za tú istú sumu nakúpi menej tovaru.

Inflácia sa dotýka cien stavieb tak, že odhad pôvodných nákladov (stavebného materiálu, práce) nesedí s neskoršou realitou na trhu a pôvodná suma za dodanie stavby sa musí navyšovať.