Jeden typ nehnuteľnosti bude v roku 2023 super investíciou, lacnejší nebude

TASR 31.decembra 2022 o 18:12

Uplynulý rok 2022 bol v realitnej sfére turbulentný. Podľa analýzy Róberty Meckovej, riaditeľky FinGO Reality, vysadil „na koňa“ kupujúcich. Ďalší rok však prinesie väčšiu stabilitu, cituje Meckovú agentúra TASR.

Rast úrokov do zdravých hodnôt, ponuka prevyšujúca dopyt po nehnuteľnostiach aj rastúce ceny prenájmov. Táto trojica kľúčových faktorov podľa nej najviac ovplyvnila dianie na realitnom trhu v roku 2022, ktorý bol turbulentný.

„Na koni sú momentálne kupujúci, keďže si môžu vyberať z viacerých nehnuteľností a majú tak možnosť vyjednávať,“ spresnila Mecková. V roku 2023 podľa nej bude realitný trh viac-menej stabilizovaný a neočakáva žiadne extrémne prepady ani nárasty cien.

Novostavby nezlacnejú

Mecková si zároveň myslí, že ak sa situácia upokojí, inflácia klesne a všetko sa vráti do starých koľají, mnoho ľudí môže nadobudnúť apetít po kúpe nehnuteľností.

V súčasnosti je však ťažké predikovať ďalší vývoj. Nikto podľa nej neočakáva pokles cien realít radikálnym spôsobom a už vôbec nie v prípade novostavieb. Tie boli relatívne stabilizované aj počas roku 2022 a ich ceny neklesali.

Poznamenala, že ak bude vojna pokračovať vleklým spôsobom, nehnuteľnosti budú tak, ako aj v roku 2022 kupovať najmä kupujúci, ktorí majú potrebu bývať. Investičných kupujúcich je výrazne menej a to nielen pre vojnu, ale najmä z dôvodu predajných cien realít.

Dodala, že ak niekto nie je nútený predávať nehnuteľnosť, pravdepodobne počká na predpokladaný opätovný rast cien nehnuteľností, ktorého by sa ľudia na Slovensku mohli dočkať v rokoch 2024 až 2025.

Zmenilo sa nastavenie trhu

Ako pre Startitup uviedol managing director realitnej kancelárie Arvin & Benet Vladimír Boháč, realitný trh doteraz vyhovoval viac predávajúcim než kupujúcim. To sa ale začalo meniť.

„Ešte pred letom bolo bežné, že sa dobré nehnuteľnosti licitovali – ich cena sa prihadzovaním záujemcov zvyšovala oproti pôvodnej. Záujem bol obrovský, čo spôsobilo za dva roky neprimeraný nárast cien. Oproti tomuto obdobiu teraz počet záujemcov o kúpu klesol o 50 až 70 %,“ uviedol Boháč.

„Sme na tom stále výrazne lepšie ako Česká republika, kde sú hypotéky na úrovni 7 percent, čo spôsobilo napríklad pre Prahu zníženie objemu predajov o 75 %. U nás je to tak, že aj keď je počet záujemcov na trhu menší, objem predajov nie je tak výrazne redukovaný ako v Čechách,“ podotkol Boháč pre Startitup

Zdroj: TASR