Oplatí sa čakať s kúpou nehnuteľnosti?

Odkladanie kúpy nehnuteľnosti o pár mesiacov môže pre vás znamenať stratu tisícov eur. Aj napriek tomu, ak by ceny nehnuteľností hypoteticky spadli o 20 %. Ako je to možné?

Zoberme si príklad, že dnes môže kúpa 3-izbového bytu v novostavbe predstavovať kúpnu cenu 210 000 €.

Pri 80 % financovaní hypotekárnym úverom to vyzerá nasledovne:

  • máj 2022s úrokom 1,49%, splátka 580 € mesačne
  • september 2022s úrokom 2,49%, splátka 660 € mesačne
  • december 2022s úrokom 3,89%, splátka 790 € mesačne
  • a podľa avizovaných úrokov na budúci rok,ktoré môžu dosiahnuť úroveň 5,5% až 6%, splátka 1 000 € mesačne

Ako sa vyvíja mesačná splátka za hypotekárny úver v čase.

Predstavme si však situáciu, že ten istý 3-izbový byt by v priebehu budúceho roka cenovo klesol o 20%. Jeho cena by bola na úrovni 170 000 €.

Vo fiktívnom príklade si ukážme graf, ako by vyzeral pokles ceny 3-izbového bytu v príklade.

Pri 80 % financovaní hypotekárnym úverom pri úroku 6 % by mesačná splátka tohto bytu bola vo výške 815 €.

Pri súčasnom úroku (3,89 %) a pôvodnej cene bytu (210 000 €) vychádza mesačná splátka hypotéky menej, ako pri fiktívnom 20 % páde cien nehnuteľností s úrokom 6 %.

Hra čísel nikdy neklame. Pozorne si pozrite rozdiel medzi cenou bytu dnes a cenou bytu, ktorá by poklesla o 20%. Aký rozdiel to prinesie, keď nám úrokové sadzby budú naďalej rásť?

Čo to znamená?

  1. Pokiaľ hľadáte bývanie pre seba s cieľom dlhodobejšieho bývania, tak pravdepodobne tikajú hodiny, kedy je posledná šanca využiť nižšie úroky na hypotékachs dostupnejším financovaním ako na budúci rok.
  2. Úroky v najbližšom roku dolu nepôjdu.Nečakajte na ich pád. Musia ísť hore kvôli vysokej inflácii.
  3. Pád cien nehnuteľností vám z ekonomického hľadiska nepomôže kúpiť nehnuteľnosť lacnejšie. Úroky zapríčinia vyššiu mesačnú splátku a preplatenosť na úrokoch o viac ako 20 %.
  4. Niektoré rozumné developerské projekty aktuálne ponúkajú kompenzáciu k vyšším úrokovým sadzbám.Ich pomocou môžete ušetriť tisíce eur. Jedným z takýchto developerov je aj Slnečná pláň v Nitre.

Chápem sile informácií, ktoré sa na nás valia z každej strany už niekoľko mesiacov. Skúste sa však nadýchnuť a pozrieť sa na situáciu s nadhľadom. Môže vám to teraz ušetriť doslova tisíce eur.

TOMÁŠ PORUBSKÝ REAL ESTATE ®