Na hypotéky je zbytočné čakať, ceny nepôjdu dole.

Hypotekárny boom sa po šialených jarných mesiacoch pominul. Od leta došlo k výraznému ochladeniu pri poskytovaní hypoték, čo sa prejavilo aj pri predaji nehnuteľností. Dôvodom sú vyššie úrokové sadzby a vysoké ceny bytov a domov.

„Záujem je silný, ale realizovateľnosť sa podstatne znížila. Kým vlani som po desiatich stretnutiach jednému klientovi povedal, že na hypotéku nedosiahne, dnes je ich päť až sedem,“ tvrdí v rozhovore pre INDEX hypotekárny špecialista spoločnosti ProHypo Bruno GÁBEL.

Ako ste prežili jarné mesiace, keď banky zažívali nárast záujmu o refinancovanie hypoték?

Už vlani na jeseň som klientov upozorňoval, že úrokové sadzby na úrovni 0,5 až 0,8 percenta sú nezdravé a trend sa môže rýchlo otočiť. Niektorí si mysleli, že straším.

Samozrejme, teraz je každý generálom. Sám som podcenil, ako prudko budú banky sadzby zvyšovať. Keď VÚB ako prvá zvýšila úroky, bolo mi jasné, že to nebolo poslednýkrát. Potom prišla vojna na Ukrajine a celé sa to roztočilo.

Počas februára a marca sme nestíhali, podarilo sa mi vybaviť šialené množstvo refinančných úverov. Niekedy štýlom, že buď mi klient okamžite podpíše žiadosť a pôjde so mnou do banky, alebo mu negarantujem úrok.

Oslovovali ste aktívne klientov zo svojej databázy alebo sa ozývali sami?

Mnoho ľudí nemá dostatočnú finančnú gramotnosť a nepozerajú sa za roh. Vidia len úrok 0,5 percenta. Nevidia, že je to sadzba na 45 mesiacov z tridsaťročného obdobia.

Na jar som aktívne tlačil na klientov, aby sa rozhodli v priebehu minút. V ČSOB sme vybavovali úvery na nešpecifikovanú nehnuteľnosť a refinančné úvery, ktoré sa po schválení môžu načerpať do šiestich mesiacov.

Ešte stále mi dvadsať dohodnutých úverov z jari dobieha. Majú úrokové sadzby od 1,1 až 1,5 percenta, o ktorých dnes môžeme snívať. O pár dní idem s klientom podpisovať špecifikáciu úveru na dom s úrokom 1,29 percenta na desať rokov. A to len vďaka tomu, že na jar reagoval na urgencie a do hodiny poslal mi všetky dokumenty na e-mail.

Projekt IBV Topoľová (bližšie viď www.topolova-senica.sk) má svojho hypotekárneho špecialistu, ktorý zabezpečuje financovanie na RRD 9 – radovka Gaštanová, ktorého môžete kontaktovať:

Ing. Jana Poláčková, finančné poradenstvo  a hypotekárne úvery
Salve finance
0904 755 093
jpolackova77@gmail.com